Najväčší výber riflí z prémiových značiek na Slovensku.

Rifle a ich história

Ako napovedá výrok známeho francúzskeho návrhára Yves Saint Laurenta „ Ľutujem len jedno, že som nevynašiel rifle“, tento kus oblečenia bol vo svete obliekania a módy prelomový. Nosíme ich všetci. Niektorí vedci dokonca tvrdia, že na jednu osobu pripadne až 7 riflí. Rifle sú pohodlné, pekné a hodia sa takmer k všetkému. Avšak aj ich cesta bola dlhá a plná zmien.

Nemecký obchodník Levis Strauss

Zrod riflí sa datuje až do 19. storočia niekde medzi San Francisko a štátom Arizona. Presnejšie v roku 1873 to bol obyčajný nemecký prisťahovalec Levi Strauss, ktorý v tej dobe ešte netušil, že sa jeho meno bude o 140 rokov neskôr neustále skloňovať vo všetkých jazykoch sveta. Levi to malý obchodník, okrem drobného tovaru obchodoval aj s oblečením, predovšetkým s modrými montérkami pre robotníkov. Tie boli vyrábané z pevnej látky – denimu. Jednalo sa o úplný počiatok riflí na svete.

Patent na prvé rifle a ich premena

Ešte v tom istom roku získal Levi Strauss na výrobu týchto nohavíc patent. Bolo to potom, čo obdržal sťažnosť od svojho zákazníka, že pri ťažkej práci nedokážu vrecká jeho nohavíc vydržať ťarchu a tlak a trhajú sa. Výsledkom boli legendárne cvočky, ktoré značne znížili oslabenie vreciek. Ďalším inovačným prvkom Straussovo rozhodnutie o našívanie identifikačnej koženej nášivky nad zadné pravé vrecko, ktorá niesla názov firmy a taktiež slávne logo značky Levis – 2 kone ktoré sa snažia roztrhnúť rifle. Taktiež nemali rifle vždy päť vreciek. Posledné piate vrecko, ktoré sa nachádza na ľavej strane získali až neskôr. Na začiatku 20 storočia sa na rifliach nosili „šle“ a až v roku 1922 bola pridaná pútka na opasok. V tej dobe boli všetky rifle vyrábané s gombíkmi na rozparku a bol to až ďalší zo slávnych výrobcov riflí, ktorý v roku 1926 začal využívať zips. Jednalo sa o značku Lee

Vytváranie kultu okolo riflí

Kľúčom k úspechu pre rifle boli westerny. Stali sa typickým symbolom pre kovboja alebo ten, kto ich mal, bol najväčším hrdinom a jednoducho poriadny klasik. Tieto legendárne modré nohavice postupom času prestali byť len oblečením pre mužov. Už počas 2. svetovej vojny ich ženy pracujúce v továrňach začali nosiť ako pracovný úbor. V čase oslobodenia a konca vojny sa rifle stali súčasťou povinnej výbavy každého amerického vojaka teda toho, ktorý žuje žuvačku, jazdí v džípe, fajčí Lucky Strike, pije Coca-Colu a nosia práve riflové nohavice. V 50. rokoch oslávili rifle svoje 80. výročie, ale stále ich nosili len mladí ľudia. Práve vtedajší mladá generácia stelesňovala rebelantstvá, rúcanie konvencií, túžbu po slobode a provokáciu. Kultovými predstaviteľmi tejto éry boli mladí rebeli Marlon Brando, Elvis Presley a James Dean. A čo viac? Nosili rifle! Nezmenilo sa to ani v čase hippies. Mier, láska a modré rifle, najlepšie tie do zvonu. Nie všetkým sa ale tieto rebelské tendencie páčili. Niektorí začali rozširujúce sa modré nohavice odsudzovať.

Džínsová nesmrteľnosť

Dá sa povedať, že džínsy prešli dlhú cestu. Počas svojej životnej púti boli späté s baníkmi, kovbojmi, americkými vojakmi, rebelmi a tiež hudobníkmi všetkých štýlov - od rock'n'rollu, folku a klasického rocku cez punk až napríklad k hip hopu. Sú večné a vždy budú príležitosti, prečo tie svoje opäť vytiahnuť zo skrine a vziať si ich na seba!