Najväčší výber riflí z prémiových značiek na Slovensku.

9 zaujímavostí o rifliach

Minimálne jedny rifle pravdepodobne vlastní väčšina z nás. Ale koľko toho viete o tomto svetovo obľúbenom kúsku šatníka? Dali sme pre vás dohromady 10 zaujímavých faktov, ktoré ste možno o džínsoch nevedeli....

  1. Za deň zrodenia modrých riflí je považovaný 20. máj 1873, kedy Jacob Davis a Levi Strauss a co získali na modré džínsy patent.
  2. Na začiatku "riflovej histórie" boli rifle vždy modré, pretože na modrej farbe nebola špina a prach vidieť toľko ako na svetlých farbách. Modrá je však aj dnes najobľúbenejšia farba riflí na celom svete.
  3. Indigo, ktoré sa používa na farbenie denimu, je veľmi staré modré farbivo, pôvodne vyrábané z rovnomennej rastliny. Od konca 19. storočia bolo postupne nahradzované syntetickým a v 30. rokoch 20. storočia rozsiahlejšie pestovanie indiga zaniklo úplne. Pre zafarbenie jedného páru riflí je ho potrebné len pár gramov. Ročne je vyrobené 20 tisíc ton indiga iba za účelom farbenie riflí.
  4. V dobách, kedy rifle nosili robotníci z tovární, mali pánske rifle zips vpredu, ale dámske mali zipsy na pravom boku.
  5. Prvá ceduľka, ktorá bola k džínsom prišitá, je dnes už ikonická červená Levi 'v roku 1936. Je tiež považovaná za prvý návrhársku značku - logo, ktoré kedy bolo prišité k masovo vyrábanému produktu.
  6. Prvýkrát sa modré džínsy stali obľúbeným módnym kúskom za hranicami USA počas druhej svetovej vojny, keď ich americkí vojaci nosili mimo službu v európskych mestách, napr. V Paríži.
  7. Oranžová niť, ktorú Levi Strauss & co. používa pre šitie svojich nohavíc, je ochranná známka, ktorá okrem iného odlišuje Levisky od ostatných riflí.
  8. Počas šesťdesiatych rokov si rifle rýchlo získali popularitu v Hollywoode ako symbol mladých rebelov. Obliekol je na seba napr. Aj James Dean v dnes už legendárnom filme Rebel bez príčiny.
  9. Viete, čo znamenajú písmená "YKK", ktoré sú skoro na všetkých zipsoch džínsov? Je to skratka "Yoshida Kogyo Kabushikikaisha", spoločnosti japonského výrobcu Tadao Yoshida, ktorá dodnes vyrába väčšinu zipsov do džínsov na svete.